ZDROWE ŻYCIE
1. Pamiętajmy o śniadaniu
Prawdziwą bolączką dzisiejszych czasów jest wszechobecny pospiech. My, rodzice, nie zawsze znajdujemy rano czas na to, by zjeść pełnowartościowe śniadanie. Nawet jeśli dziecku przygotujemy taki posiłek, sami nie dajemy dobrego przykładu. Dziecko obserwuje, że można (pozornie) prawidłowo funkcjonować bez pierwszego posiłku. Pamiętajmy jednak, że śniadanie daje nam energię na cały dzień i pobudza metabolizm. Zadbajmy o zdrowy pierwszy posiłek dla dziecka – dobry start to podstawa.
2. 5 posiłków dziennie
Aby dzieci i młodzież mogły sprostać wszystkim codziennym wyzwaniom, potrzebują odpowiedniego „paliwa”. Pięć posiłków – trzy główne i dwie przekąski – to optymalna propozycja menu na cały dzień.
3. Regularnie i zdrowo
Niezwykle ważne w diecie dzieci i młodzieży są stałe pory spożywania posiłków. Taki „harmonogram” reguluje funkcjonowanie organizmu – utrzymuje prawidłowy metabolizm oraz odpowiedni poziom cukru we krwi. Zbyt długie przerwy w jedzeniu powodują spadek energii, senność i osłabienie. Przygotowując dziecku zdrową przekąskę i lunch, dbamy o dobrą dietę i kształtujemy mądry nawyk spożywania wartościowych posiłków, zamiast jedzenia w pośpiechu batoników czy hamburgerów.
4. Zbilansowana dieta
Sama regularność nie wystarczy. Oprócz odpowiedniej liczby posiłków, bardzo ważna jest ich jakość. Właściwa dieta dzieci i młodzieży jest bogata w składniki odżywcze, przede wszystkim białko roślinne i zwierzęce(podstawowy budulec mięśni), kasze, ryby, warzywa i owoce, które obowiązkowo powinny znaleźć się w codziennej diecie.
5. Przyprawy zamiast soli i cukru
Ograniczenie soli i cukru w diecie dzieci to ważny element zdrowego stylu życia. Na co dzień przyzwyczajamy się do słonych potraw i nasza granica stale się przesuwa. Tymczasem nadmiar soli czy cukru negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Zapominamy, że natura dała nam całe bogactwo aromatycznych przypraw i zdrowe „słodziki” w postaci miodu i stewii. Różnorodna kuchnia w domu to również forma edukacji. Dziecko, które widzi w kuchni sadzonki ziół, a na kolację zamiast parówek z ketchupem dostaje pyszną warzywną zapiekankę udekorowaną listkami bazylii, wyrabia nawyk dbania o wartościową, mądrą dietę opartą na ziołach i naturalnych przyprawach.
6. Zdrowe i naturalne przekąski
Nawet jeśli dbamy o to, by dieta dziecka była zbilansowana, a posiłki regularne, nie unikniemy jednego – od czasu do czasu każdy ma ochotę na przekąskę. Dopada ona każdego, niezależnie od wieku. Dzisiaj mamy jednak bardzo duży wybór – już nie ma usprawiedliwień dla batoników czy podjadania chrupek. Niech w Waszych domach zapanuje moda na naturalne przekąski, wypiekane ciasteczka z naturalnych składników, zbożowe batoniki z suszonymi owocami, które można przygotować samodzielnie, czy np. naturalne chipsy warzywne i owocowe Crispy Natural.
7. Czas na naukę, czas na odpoczynek
Zdrowy styl życia to nie tylko dbanie o dobrą dietę. To również odpowiednia codzienna harmonia. Często zapominamy o tym, że każdy dzień naszego dziecka wypełniony jest zadaniami od rana do wieczora. Szkoła, zajęcia pozalekcyjne, zadania do odrobienia. Gdy wszyscy wracamy do domu, pamiętajmy o tym, by młody człowiek miał przynajmniej godzinę czasu na odpoczynek fizyczny i psychiczny. Ugotujmy coś wspólnie, porozmawiajmy o tym, jak minął nam dzień. Taki kontakt jest bezcenny, pozwala się zrelaksować, daje dziecku poczucie więzi i tak potrzebnego zainteresowania ze strony rodziców.
8. Sen to zdrowie
Każdy człowiek potrzebuje wypoczynku i odpowiedniej dawki snu, by móc prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia. Szczególnie dzieci i młodzież, które rosną i rozwijają się, powinny się wysypiać i „nie zarywać” nocy. Zadbajmy o to, by dziecko miało spokojny, minimum 8-godzinny sen. Taka regeneracja zwiększa m.in. poziom koncentracji w szkole, a wypoczęty maluch po prostu lepiej się czuje. By sen był zdrowy, pamiętajmy o tym, by kupić dziecku naprawdę wygodny, a przed pójściem spać przewietrzyć pokój i wyłączyć komputer lub telewizor – dajmy umysłowi odpocząć!
9. W zdrowym ciele – zdrowy duch
Zdrowy styl życia, to nie tylko odpowiednia dieta, lecz także codzienna aktywność fizyczna. Dzieci często unikają zajęć wychowania fizycznego, a rodzice, niestety, podpisują usprawiedliwienia, zapominając, jak ogromną rolę w rozwoju dzieci i młodzieży odgrywa ruch. Wysiłek fizyczny dotlenia organizm, rozwija mięśnie, daje lepsze samopoczucie. Promocję codziennej aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży wspierają programy edukacyjne, m.in. ogólnopolski program edukacyjny Porcja Pozytywnej Energii.
10. Harmonia i równowaga
Umiar to złoty środek. To często powtarzane powiedzenie jest stale aktualne i niezwykle prawdziwe. Pamiętajmy o tym, żeby nie dać się zwariować. Zdrowy styl życia jest bardzo ważny, ale jeśli od czasu do czasu zdecydujemy się po prostu poleniuchować razem z dzieckiem, obejrzeć film i zamówić pizzę – nie miejmy wyrzutów sumienia! Grunt to zachowanie zdrowego rozsądku i dbanie o dobry humor oraz pozytywną atmosferę w domu.