Klub Młodego Odkrywcy

Opublikowano: 2023-05-26 18:30
W piątek 11 maja uczniowie z naszego Klubu Młodego Odkrywcy prezentowali efekty swojej pracy podczas Seminarium i Pikniku Naukowego w ramach projektu "Razem dla lepszej przyszłości" organizowanego przez Miejski Ośrodek Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.  Wspólne eksperymentowanie miało ułatwić integrację ukraińskich dzieci z polskimi rówieśnikami, a zarazem zwiększyć ich szanse edukacyjne, kompetencje i poczucie sprawczości
Zapraszamy do fotorelacji z tego wydarzenia oraz zapoznania się z prezentacją naszych działaniach.
Matematyka wszystkim kojarzy się przede wszystkim z liczbami. Podczas naszych doświadczeń, odkryliśmy liczby trójkątne i poznaliśmy niezwykłą liczbę Pi zwaną Ludolfiną, która swoje święto obchodzi w marcu, a dokładnie 14 bo jej przybliżenie to 3,14. Metodą doświadczeń sprawdzaliśmy też częstość wypadania naszych ulubionych liczb w stu rzutach różnymi kostkami do gry - sześcienną, dwunastościenną, a nawet dwudziestościenną.
Matematykę znaleźliśmy w chemii, dobierając proporcje, aby stworzyć przepis na idealne niepękające bańki oraz tworząc plastik z mleka. Matematyczna precyzja była tu bardzo przydatna.
Niektórzy twierdzą, że fizyka to praktyczna matematyka. Podczas zajęć obliczaliśmy i porównywaliśmy prędkość z jaką poruszają się nasze zabawkowe pojazdy. Sprawdziliśmy też kogo włosy najbardziej się elektryzują.
Skalę odkryliśmy podczas zajęć z mikroskopowania, dlatego uważamy że w biologii także można znaleźć elementy matematyki. Jaki kształt ma sól? Jak wygląda pod mikroskopem? Piękno brył wprowadziło nas w badanie ich objętości. Dzięki prostemu doświadczeniu, które wykonaliśmy na szkolnym placu zabaw wiemy już, że objętość ostrosłupa jest trzy razy mniejsza od objętości graniastosłupa o tej samej podstawie i wysokości.
Matematyka zdecydowanie jest królową, która ukryła się w wielu dziedzinach życia.
Szczegółowe informacje w serwisie: https://tiny.pl/w3q5m