K-PSOSW nr 1 im. L.Braille'a w Bydgoszczy

Opublikowano: 2019-03-26 20:44

26 marca klasa 5A odwiedziła Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille'a w Bydgoszczy.

Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy  (rok założenia: 1872) jest najstarszą placówką w Polsce kształcącą osoby z dysfunkcją wzroku.

Ośrodek jest nowoczesnym, otwartym i kreatywnym centrum kształcącym uczniów niewidomych, słabo widzących, głuchoniewidomych oraz ze złożoną niepełnosprawnością w wieku do 24 lat.
Dzisiaj w skład Ośrodka wchodzą: przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum ogólnokształcące, liceum uzupełniające (przekształcane obecnie w liceum dla dorosłych), szkoła policealna, zasadnicza szkoła zawodowa i szkoła przysposabiająca do pracy, a także pierwszy i jedyny w kraju oddział, który zajmuje się edukacją osób głuchoniewidomych.
W poszczególnych szkołach oprócz typowych przedmiotów szkolnych, wynikających z programu nauczania, uczniowie uczą się czynności życia codziennego, pisma punktowego, orientacji przestrzennej i samodzielnego poruszania się.