60-lecie szkoły zdjęcia

Opublikowano: 2022-05-28 11:11

Dnia 20 maja 2022 roku Zespół Szkół nr 6 w Bydgoszczy obchodził  60-lecie powstania Szkoły Podstawowej nr 45. To ważne wydarzenie uhonorowali swoją obecnością zaproszeni goście (…), absolwenci i przyjaciele szkoły, których powitał dyrektor Wojciech Murawski.

Impreza odbywała się pod hasłem ,,Wczoraj, dziś i jutro”, dlatego część artystyczną rozpoczęto filmem przedstawiającym historię szkoły, jej przemianę we współczesną placówkę edukacyjną. Wspomnienia absolwentów przypomniały, jak dawniej uczyły się dzieci w naszej szkole i jak ważny w ich życiu był ten czas.

,,Dzisiaj” szkoły to przede wszystkim troska o ,,jutro”. Udział w programach i projektach edukacyjnych związanych z ekologią rozwija w uczniach odpowiedzialność za przyszłość naszego otoczenia. Pszczołami szkoła żyje, więc nie dziwi, że występ grupy przedszkolnej trzylatków w tańcu pszczółek ukradł serca widzów, zaś sześciolatki  dynamicznym rock and rollem pokazały, jak ważna w rozwoju uczniów jest kondycja fizyczna. Rozwijamy ją m.in. w klasach sportowych, w których uczniowie trenują koszykówkę pod patronatem K.S. Astoria. Uczniów i ich osiągnięcia  mogliśmy zobaczyć w krótkiej prezentacji.

Szkoła zawsze była i jest kolebką patriotyzmu. Pielęgnujemy pamięć o historii i tych, którzy pozwolili nam żyć w wolnej Polsce. O tym, jak ważna jest dla każdego Polaka, wyśpiewali uczniowie klas III piosenką ,,Co to jest niepodległość?”.  Była to zapowiedź odsłonięcia pomnika – Dębu Katyńskiego.

Dziesięć lat temu nasza placówka otrzymała imię Kanału Bydgoskiego. Jaką rolę odegrał w historii naszego miasta, jak bardzo przyczynił się do jego rozwoju – nasi uczniowie wiedzą. Ale dla nich to przede wszystkim miejsce zabaw, spacerów, spotkań. Wiązanką piosenek związanych z Kanałem Bydgoskim przypomniał o tym zespół wokalny ,,Timberlinki”, zaś troskę o jego czystość przedstawiła klasa II scenką ekologiczną.

W naszej placówce uczy się 64. Ukraińców, 8 Romów, 2. Cypryjczyków, 2, Białorusinów,  Brazylijczyk i Gruzin. Za szczególną działalność na rzecz tolerancji otrzymaliśmy certyfikat ,,Szkoła otwarta i tolerancyjna”. Współpracę z asystentami romskimi pp. Marleną i Tadeuszem Bosmanem Krzyżanowskimi zaprezentowały tańcem uczennice klasy 6.

Szkoła to przede wszystkim uczniowie i ich zdanie jest dla nas bardzo ważne. Podziękowania  od nich są dla nas motorem do dalszej pracy.

Zdajemy sobie sprawę, że nie osiągnęlibyśmy tak wiele bez wsparcia i pomocy życzliwych nam ludzi. Dziękując za współpracę dyrektor Wojciech Murawski wręczył każdemu z nich statuetkę ,,Przyjaciela Zespołu Szkół nr 6”.

Pamiętamy o tych, którym zawdzięczamy życie w wolnej i niepodległej Polsce. Na terenie szkoły został odsłonięty Dąb Katyński poświęcony starszemu sierżantowi Tytusowi Wronowskiemu, zamordowanemu przez NKWD w 1940 roku na Białorusi. Uroczystego odsłonięcie pomnika dokonały córka zamordowanego, pani Danuta Chyrek i wiceprezydent Bydgoszczy - Iwona Waszkiewicz przy udziale prezesa Bydgoskiej Rodziny Katyńskiej Mariana Adamczyka,  zaproszonych gości oraz harcerzy i uczniów Szkoły Podstawowej nr 45.

60 lat to dużo, ale życie toczy się dalej. Wiemy, co zrobiliśmy, jesteśmy z tego dumni, ale na pewno nie spoczniemy na laurach. Następne rocznice czekają, szkoła żyje tym, co teraz. A my… Jesteśmy dla uczniów, ciągle otwarci i pełni zapału.

Zapraszamy do galerii zdjęć z uroczystości.